Технології
В основі різографії лежить принцип трафаретного друку. Спрощено процес виглядає наступним чином. На основі оцифрованого зображення, отриманого з комп'ютера або сканера, термоголовка ризографа готує друковану форму («майстер»), пропалюючи дрібні отвори у відрізку формного матеріалу - майстер-плівки. Майстер-плівка складається з двох шарів: волокнистої целюлозної підкладки, яка покликана рівномірно пропускати чорнило на папір, і тонкого полімерного шару, який, власне, і є трафаретом.
Потім отримана форма автоматично закріплюється на друкованому барабані, зсередини якого через сітчасті стінки надходить фарба і просочує целлюлозную підкладку майстер-плівки. Безпосередньо на етапі друку барабан приводиться в постійне обертання, протяжний механізм приймає аркуш паперу з лотка подачі і прокатує його,
притискаючи до обертається барабану із просоченою фарбою майстер-плівкою. Через пропалені в друкованій формі отвори фарба потрапляє на папір. Перший відбиток готовий, і на барабан подається наступний лист.
Після того, як різограф надрукував необхідний тираж, відпрацьований відрізок майстер-плівки відправляється у відповідний бокс для використаних майстрів або залишається натягнутим на барабан, якщо планується продовжити друк. Один трафарет (майстер) зберігає незмінну якість при тиражі близько 4000 копій. Для великих обсягів можна виготовити кілька «майстрів». Одного рулону майстер-плівки зазвичай вистачає на 200-300 друкарських форм відповідного формату, залежно від моделі.
Своїм зовнішнім виглядом дуплікатори нагадують офісні лазерні МФУ, і це не єдина схожість: у сучасних моделей дуже схожий користувальницький інтерфейс за винятком деяких особливостей. Завдяки цьому немає необхідності у перепідготовці співробітників для роботи на різографі. Найбільш помітна з боку характерна деталь ризографа - вихідний лоток. Він розрахований на великий обсяг паперу (500 - 1000 листів), розташований збоку і трохи нахилений вниз. Завдяки важелів для укладання паперу, відбитки виводяться на високій швидкості і акуратно укладаються в V-подібний лоток прийому, з якого легко виймати готовий тираж.
Всі ризографи мають вбудовану систему RISO I Quality, яка забезпечує максимальну якість друку, автоматично погоджуючи всі системи і блоки з поточними умовами експлуатації машини. Система RISO I Quality автоматично налаштовує силу продавлювання фарби, тиск притискного вала, перевіряє колір барабана, контролює залишилися витратні матеріали та своєчасно попереджає оператора про їх закінчення, а також дозволяє економити фарбу і мінімізувати витрати паперу.